MěstavEvropě.cz

Amsterdam

sebejistá metropole země tulipánů

S jeho světoznámými vodními kanály, které lemují typicky holandské úzké domy v duchu 17. století Amsterdam patří k turisticky nejvděčnějším městům Evropy. Sympaticky neokázalé okružní plavby lodí, nepřeberné množství obchůdků specializovaných na všechno možné, kavárny s venkovním posezením přímo na nábřeží a různorodý kulturní život. Tak může vypadat váš Amsterdam. Metropole, která si díky zaujetí, s nímž zde jeho obyvatelé žijí, i přes svůj téměř nikdy neustávající ruch stále drží něco z koloritu malého města.

Amsterdam je dnes hlavním a zároveň největším městem Nizozemska, které rovněž leze považovat za jeho obchodní i kulturní centrum. Přestože jde o hlavní město země, není Amsterdam sídlem vlády (kterým je Den Haag), ani správním střediskem provincie v níž se nachází (tím je Harlem). Město leží v provincii Severní Holandsko, při březích řeky Amstel, od níž je odvozen jeho název, a včetně jeho okrajových čtvrtí má asi jeden a půl milionu obyvatel.

Do Amsterdamu můžete vyrazit i sami. Zkuste proto levné letenky do Amsterdamu z nabídky leteckých společností.

Bližší pohled na mapu Amsterodamu napovídá, že ve městě je téměř tolik kanálů, kolik je zde ulic. Většina z jeho ulic je velice krátká a úzká, zatímco vodní kanály jsou široké a dlouhé. Za touto na první pohled nepodstatnou poznámkou lze najít jeden z důvodů, proč se atmosféra a běh města tolik liší od ostatních „obvyklých“ velkých evropských měst.

Kvůli této struktuře zástavby totiž v Amsterodamu není dost dobře možné zvolit za svůj hlavní dopravní prostředek automobil, díky čemž zde vznikla slušná sít´tramvajových linek, kterými se lze velice rychle přepravit z jednoho konce města na druhý. Podobnou službu vám mohou prokázat lodě kotvící ve vodách zdejších kanálů, ale především bicykl.

Ten se stal jedním ze symbolů města, a pravděpodobně nenajdeme na světě nikoho, kdo má o Amsterdamu sebenepatrnější povědomí, a zároveň by se mu po vyslovení jména města nevybavil. Spolu se čtvrtí červených luceren a místními coffeeshopy jde o jeden z klíčových obrazů, jež si s Amsterodamem obvykle spojujeme.

Což samozřejmě neznamená, že by Amsterdam byl pouze místem divokých nočních jízd, at´ už na kole po chodníku, v klubech anebo podnicích ve vykřičené čtvrti. Důležitou součástí města, bez níž by žádné představení tohoto města nebylo úplné, totiž jsou totiž nepochybně také jeho galerie a muzea. Což zde ani v nejmenším nemyslíme jako úlitbu spořádanému životu, nýbrž pouze jako neoddiskutovatelný fakt. Mezi ty skutečně naprosto nejvýznamnější určitě patří Van Goghovo muzeum, které disponuje největší sbírkou obrazů a kreseb tohoto slavného malíře na světě. Dále samozřejmě oficiální národní muzeum Rijkmuseum, nebo například Museum Stedelijk.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Chorvatsko (Dalmacie, Istrie) nebo exotiku jménem Kanárské ostrovy.

Kromě toho Amsterdam nepochybně láká i samotným historickým centrem, které svojí rozlohou patří k těm největším v Evropě – jeho součástí je na 7000 nejrůznějších památkově chráněných staveb! Tento historický střed města zároveň patří k těm velice dobře dochovaným, a to částečně kvůli tomu, že všechna větší bombardování 2. světové války se městu vyhnula. Tato část města je navíc zajímavá i v jiném, byt´na první pohled neviditelném, ohledu – skládá se totiž z devadesáti ostrovů a ostrůvků, které jsou vzájemně propojené celkem na čtyři sta mosty!

Vůbec nejstaršími částmi Amsterdamu potom jsou Warmoesstraat a Zeedijk, kde například dodnes stojí dva středověké dřevěné domy. Podobnou podívanou svým návštěvníkům slibuje také Begijnhof, jeden z nejstarších dvorů v Amsterdamu. Jde o uzavřený kruh z obytných domů postavených v pozdním středověku, v jehož prostředku se dnes zelená úpravný trávník. Begijnhof je v současnosti volně přístupný skrze jeho hlavní bránu.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Amsterdam (víkend, ubytování, průvodce)
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu