MěstavEvropě.cz

Helsinky

překrásná perla z Finska

Helsinky představují hlavní a zároveň největší město Finska, které se rozkládá na ploše 686 km2 (z toho pouze 168 km2 na souši) a mají 570 000 obyvatel. Jsou také významným přístavem. Centrum Helsinek najdete na poloostrovu ve středu Finského zálivu. K městu patří 315 ostrovů a ostrůvků. Helsinky spadají pod provincii Uusimaa.

Památky v Helsinkách

Chystáte se do Helsinek? Pojďme si přiblížit památky a zajímavé místa, která byste určitě neměli minout.

Pevnost Suomenlinna

Pevnost Suomenlinna je významnou památkou Helsinek. Představuje námořní obrannou pevnost a rozkládá se na osmi ostrovech. Najdete ji v provincii Uusimaa. Výstavba pevnosti začala roku 1748 a dodneška je poměrně dobře zachovalá. Na této stavbě si můžete prohlédnou vojenskou architekturu. Původní název pevnosti zní Sveaborg (Švédská pevnost). Jejím původním účelem bylo chránit vstup do Helsinek. Dnešní název získala stavba roku 1918, ve kterém dosáhlo Finsko své nezávislosti.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Černá Hora nebo exotiku jménem Kanárské ostrovy.

Uspenská katedrála

Uspenská katedrála vznikla roku 1868 a je ve stylu staroruské architektury. Vystavěl ji totiž ruský carských architekt. Stavba skutečně stojí za prohlídku. Najdete ji kousek za náměstím. Tyčí se přímo nad přístavem. Je nádherná. Má 13 zlatých kopulí. Na nich je zobrazen Ježíš a jeho pomocníci. Je vystavěná z červených cihel. Katedrála představuje velmi ortodoxní pravoslavný kostel.

Katedrála Tuomiokirko

Tato katedrála vás přivítá hned poté, co připlujete do města trajektem. Jde o velkolepou stavbu, která se nachází na žulových schodech, konkrétně na Senátním náměstí. Katedrála byla dokončena roku 1852. Nejenže je stavba nádherná, ale budete mít odtud i nádherný výhled na moře. Celkově si od katedrály můžete prohlédnou Helsinky. Tuomiokirko je oblíbeným místem, kam lidé chodí, aby tu poseděli a popovídali si.

Senátní náměstní (Senaatintori) je celkově velmi důležitým místem Helsinek. Jde o jejich centrum a je v klasicistním stylu. Z dalších význačných budov tu najdete Senátní palác, hlavní budovu Helsinské univerzity, Helsinský dóm, Národní knihovnu a pomník Alexandra II.

Národní park Nuuksio

Národní park Nuuksio je chráněnou památkou UNESCO, kterou najdete v regionu Uusimaa. Rozkládá se na ploše 42 km2. Park byl založený roku 1994. Můžete si tu udělat příjemnou procházku i větší túru. Chodí se tu po vyznačených cestách. Je tu uvolňující atmosféra a uvidíte tu mnoho lesů, jezer a skal. Na některých místech je možné také kempovat.

Skanzen Seurasaari

Jde o ostrov, na kterém najdete tradiční finskou dřevěnou architekturu. To vše uprostřed Helsinek. Díky tomuto místu se dozvíte, jaké styly měly domy od 18. století do dnešní doby.

Zábavní park Linnanmäki

Chcete se trochu pobavit? Vyrazte v Helsinkách do zábavného parku Linnanmäki. Najdete tu několik horských drah, prolézaček, kolotočů a dalších možností zábavy. Stravte tu několik hodin a pořádně si to tu užijte.

Kromě dalších mnohých zajímavých míst najdete také v Helsinkách více než 80 muzeí a galerií, takže se tu určitě nudit nebudete.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Helsinky (poznávací zájezdy, eurovíkendy, průvodce)
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu