MěstavEvropě.cz

Salzburg

Řím severu

O Salzburgu, čtvrtém největším městě Rakouska ležícím v blízkosti hranic s Bavorskem, se někdy hovoří jako o „Římu Severu“. Může za to velký počet jeho kostelů. Na rozdíl od skutečného Říma ale není problém se ke každému z nich dostat po svých – Salzburg je totiž dobře známý jako „kompaktní“ město zabírající relativně malou plochu, díky čemuž se zde chodec necítí jako trpěný otrapa, který již dávno měl sedět za volantem svého auta.

Salzburg je kromě těchto zapálených chodců a věřících pojmem také mezi šprýmaři. Ti s úctou vzpomínají na slavný trik spojený se zdejším působením arcibiskupa Marka Sittica v druhé polovině 12. století. Ten totiž do podlah a zdí Hellbrunnského hradu, podle turistických průvodců jedné ze tří nejdůležitějších historických staveb města, nechal instalovat skryté fontány. Ve chvílích, kdy měl pocit ,že řeči jež vedou jeho hosté se stávají příliš škrobenými, potom fontány tajným tlačítkem spouštěl, aby pohledem na skrz na skrz promáčené potentáty ukájel svůj zvrhlý smysl pro humor.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Černá Hora nebo exotiku jménem Kanárské ostrovy.

V dávných dobách Salzburg nesl jméno Juvavum. Tehdy šlo o důležité místo zastávek na jedné z nejvýznamnějších cest, které protínaly Římské impérium. Toto období skončilo spolu s vpádem Gótů, kteří zplundrovali celou západní část říše, Juvavum – Salzburg nevyjímaje. Na původně živém místě plném novinek z různých koutů impéria zůstala stát malá vesnice plná otřesených obyvatel.

V 7. stol. př. Kr. Juvavum začalo opět ožívat. Tehdy biskup Rupert, unesen podmanivou krásou zdejší přírody, město slavnostně překřtil na Salzburg, k čemuž jej inspirovalo jméno jím protékající řeky Salzach. Kromě toho se nový Salzburg rozhodl učinit centrem jemu svěřeného biskupství, což se později ukázalo být rozhodnutím, které významně ovlivnilo současnou tvář města.

Barokní kostely, paláce, hrad, tak dnes vypadají dominanty města, za jejichž prosazení vděčíme mnoha jeho nástupcům, jako byli například Wolf Dietrich nebo Paris Lodron. Většinu z těchto klenotů Salzburgu, jmenujme na tomto místě alespoň pevnost Hohensalzburg a samozřejmě celé Staré město (Aldstadt), mohou návštěvníci obdivovat v západní části města, známé jako Salzachufer. Právě zde také přišel na svět Wolfgang Amadeus Mozart, možná vůbec největší génius světové hudby, v každém případě dodnes nejslavnější Salzburgský rodák. Jeho rodný dům – Hagenauer Haus - přitom dodnes stojí.

Krátce po konci 2. světové války se Salzburg stává významným hospodářským centrem země, stejně jako vyhledávanou turistickou destinací. Nový Salzburg s jeho dlouhými nábřežími, hustou sítí hromadné dopravy, náměstím Mirabellplatz, které je jeho výkladní skříní, a mnoha vcelku cenově dostupnými penziony se dnes rozkládá podél pravého břehu řeky.

Pokud jde o nezbytný výčet nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších pamětihodností v Salzburgu, nedovedeme si představit lepší místo odkud začít s prohlídkou města, než je pevnost Hohensalzburg. Jde pravděpodobně o nejlépe dochovanou středověkou pevnost ve střední Evropě, která kromě toho láká naprosto ojedinělým výhledem daným její polohou na hoře Festungsberg. V nevšední perspektivě se z ní odkrývá severní část města, z níž vybíhají špice Salzburgských kostelů, stejně jako monumentální štíty Alp z Jihu.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Bulharsko nebo exotiku jménem Indie.

Většinu z jednotlivě známých památek lze v Salzburgu najít na území jeho Starého města. To je zapsáno na listině památek chráněných UNESCO. Strávit odpoledne prohlídkou Altstadtu tak znamená vydat se vstříc mnoha roztodivným náměstíčkům jimž dominují stavby neméně osobitých fontán, barokním kostelům i raně středověké zástavbě.

Neméně osobitý zážitek slibuje také prohlídka Schloss Hellbrunn, Arcibiskupova letního sídla, na němž zástupci Boha na Zemi skutečně v ničem nešetřili. Jde o komplex chytře propojených zahrad opět s mnoha fontánami, díky jejichž síle je obvykle každý návštěvník Schloss Hellbrunnu připraven na to, že suchý odsud určitě neodejde. Nejenom díky této skutečnosti je Arcibiskupovo letovisko ideálním místem, kam v Salzburgu jít spolu s dětmi. Na ty zde totiž čeká hřiště s houpačkami, ale třeba i brouzdaliště. Jejich dospělí průvodci potom mohou vzpomínat na dávno ztracené mládí během dlouhých procházek po zdejších rozlehlých zahradách.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy



© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Salzburg (poznávací zájezdy, eurovíkendy, průvodce)
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu