MěstavEvropě.cz

Varšava

Hlavní a největší polské město

Varšava představuje hlavní a zároveň největší město Polska. Má přes 1 700 000 obyvatel, s aglomerací je to přes tři miliony. Varšavu najdete ve středním Polsku v historickém Mazovsku. Je zároveň i hlavním městem Mazovského vojvodství.

Jde o důležité průmyslové centrum. Ve městě i v jeho okolí se nachází velký počet továren. Varšava je také velmi významným vzdělávacím centrem. Najdete tu čtyři univerzity. Kromě toho tu sídlí mnoho institucí a vládních úřadů.

Co ve Varšavě navštívit?

Varšava je zajímavým městem, které svým turistům nabízí celou řadu památek a zajímavých míst. Pojďme se na některé z nich podívat.

Staré město

Staré město ve Varšavě představuje nejstarší historickou čtvrt města. Ohraničuje jí Gdaňský nábřeží, řeka Wisla a ulice Podwale, Mostowa a Grodzka. Tato část města byla založená ve 13. století. Najdete tu dodnes městské hradby, katedrálu Svatého Jana a mnoho dalších zajímavých míst.

Prohlídku Starého města můžete začít třeba na Staroměstském náměstí. Okolí náměstí má středověký charakter. Tato část města je zapsaná od roku 1980 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Do Dublinu můžete vyrazit i sami. Zkuste proto levné letenky do Dublinu z nabídky leteckých společností.

Park Lazienki

Park Lazienki představuje oblíbené místo jak pro obyvatele města, tak pro turisty. Projděte se příjemnými zahradami doplněnými nádhernými parky. Najdete tu secesní pomník skladatele Fryderyka Chopina. Každou neděli se tu koná koncert jeho hudby.

Teatr Vielki (Velké divadlo)

Velké divadlo představuje rozsáhlou budovu, která byla vystavěná v letech 1825 - 1833. Je v klasicistním stylu. Během druhé světové války bylo divadlo zničeno a později obnoveno. Jde o jedno z největších divadel v Evropě. Pojme až 1 900 diváků.

Královský zámek

Zámek zde vznikl v 16.století a má renesanční podobu. Předtím na tomto místě stál dřevěný hrad. Ten byl vystavěn ve 13. století. Stavba je načervenalá a byla zničená za 2. světové války. Později byla obnovena. Jde o oficiální sídlo polských panovníků. Najdete ho na zámeckém náměstí u vstupu do Starého města. Sídlí v něm Národní muzeum a pořádají se tu slavnostní události.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Venezuela nebo exotiku jménem Bulharsko.

Palác kultury a vědy

Palác kultury a vědy je velmi podobný mrakodrapům Stalinovské epochy, a tak mnozí by byli radši, kdyby tady nestál. I přesto je však důležitým symbolem města, který byl vystavěn v letech 1952 – 1956. Palác celkově měří 230 metrů. Najdete na něm hodiny, které jsou nejvýše umístěnými hodinami na světě. Ty sem přibyly roku 2000. V budově sídlí mnohé firmy a instituce, ale také divadlo, galerie a muzea. V Kongresovém sále se pořádají koncerty. Budova bývá někdy přezdívaná „Sovětský dar“ či „Stalinova pomsta“.

Kromě mnohých památek a zajímavých míst, můžete ve Varšavě navštívit i mnohé kulturní akce. Jsou jimi např. Varšavský podzim, Mozartovský festival, Jazz Jamboree, Mezinárodní soutěž pianistů Fryderyka Chopina atd.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Varšava (poznávací zájezdy, eurovíkendy, průvodce)
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu