MěstavEvropě.cz

Benátky

město sta ostrovů

Benátky jsou městem sto sedmnácti ostrovů a ostrůvků, které vzájemně spojuje hustá síť sto padesáti kanálů, které překračuje přesně čtyři sta devět mostů. Benátky po dlouhá desetiletí představují jedno z turisticky nejatraktivnějších míst na světě, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na této skutečnosti mělo v příštích let cokoliv změnit. Kvůli této neutuchající popularitě se zde připravte na vysokou koncentraci turistů téměř na každém kroku. Konec konců, není se čemu divit: jde o jedno z mála míst, jehož návštěvou zřejmě nepohrdne vůbec nikdo. Nebo napadá právě vás nějaký důvod, proč návštěvu Benátek odmítnout?

Podle historiků je oblast Benátské laguny, v níž leží dnešní město, obydlena zhruba od přelomu 5. a 6. století našeho letopočtu. Tehdy sem prchali obyvatelé vnitrozemí, kteří zde hledali bezpečné útočiště před rozlítěnými barbarskými nájezdníky, kteří zemi začali plenit spolu s pádem Říše římské. Postupně se zde izolované obydlené kousky pevniny vzájemně spojovaly, až laguna získala rozměry a strukturu skutečného kamenného města. V tomto směru je město naprostým světovým unikátem.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Itálie (Bibione, Rimini) nebo exotiku jménem Mexiko.

Když se význam města na konci sedmého století zejména kvůli rychle rostoucímu počtu obyvatelstva zvýšil, staly se Benátky součástí Byzantského impéria. I v jeho rámci si nicméně uchovaly statut nezávislého města, kde jeho občané volí vlastní vládce. Tuto svou samostatnost si potom Benátčané uchovaly díky poměrně neobvyklému kroku: v roce 828 totiž dva benátští kupci v egyptské Alexandrii ukradli tělo apoštola Marka, které samozřejmě odvezli do Benátek. Tím se definitivně Benátky zapsali na mapu důležitých světových center své doby. Tělo zde bylo uloženo v bazilice pojmenované na apoštolovu počest – Bazilika Sv. Marka, která je dnes jednou z nejvýznamnějších památek ve městě.

Přestože se město zájmu turistů těší prakticky po celý rok, lze určit období, kdy se návaly návštěvníků zesilují, a kdy naopak, přinejmenším částečně, opadají. Bylo by přitom chybou zde myslet pouze na letní prázdniny. Jeden z hlavních turistických náporů tak tradičně přichází již během jarních měsíců, kdy sehnat nocleh v období velikonoc představuje zřejmě nejnevděčnější práci za celý rok. Podobné je to samozřejmě i o vánocích, před příchodem nového roku, ale i v únoru, kdy zde pravidelně probíhá slavný karneval.

Z tohoto pohledu léto není úplně nejhorší dobou pro pobyt v Benátkách, i když zřejmě ještě o něco příhodnějším je období od konce března do května, kdy zde úměrně lepšícímu se počasí řídnou davy v ulicích. Podobně lze doporučit i září, a pokud preferujete klid před přejícím počasím, doporučujeme i měsíc říjen.

V průběhu října a listopadu potom město nezřídka čelí záplavám, které paradoxně nemusí být vaší cestě na překážku: poměrně často se totiž lze na stránkách průvodců setkat s doporučením návštěvy Benátek právě tehdy: voda stoupající k chodníkům nábřeží, skrze úzké uličky a náměstíčka zde údajně patří k nesmírně vzrušujícím zážitkům, které umožňují Benátky poznat z neobvyklé perspektivy, v nichž jedinečné kouzlo města vyniká ještě o něco výrazněji. Především pohled na vodní plochu objevivší se na slavném Náměstí Sv. Marka patří k několika málo přímo magickým momentům, které se v ulicích města často objevují v hledáčcích mnohdy i velice významných fotografů.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Turecko nebo exotiku jménem Maledivy.

Žádné představení Benátek se neobejde bez alespoň krátké zmínky zdejším nejslavnějším symbolu, který po celém světě ztělesňuje duch tohoto jedinečného místa – řeč je samozřejmě o gondole. Ryze benátské dlouhé a úzké loďce, která je po dlouhá staletí nedílnou součástí života města – v osmnáctém století se jich vodami benátských kanálů plavilo několik tisíc, v současnosti se počítají v řádu stovek, a většina z nich dnes, na rozdíl od minulých dob, kdy tvořily regulérní dopravní páteř města, slouží k potěše turistů.

Gondoly obvykle měří v průměru asi jedenáct metrů, a jejich hmotnost přesahuje půl tuny, a je výsledkem mnoha řemeslně značně komplikovaných postupů. I přesto jimi lze velice obratně a zároveň jednoduše manévrovat, což bez problémů zvládne jediná osoba. Chováte-li pro gondoly stejně jako mnoho ostatních návštěvníků i obyvatel města slabost, vydejte se na přístaviště – Squero - San Trovaso, což je místo, kde gondoly ve velkém nejen kotví, ale především se zde dodnes pod přísným dohledem mistrů staví stejnou technikou, jako před stovkami let.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Benátky, víkend v Benátkách
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu