Rodiště Federica Felliniho, jedno z nejznámějších prázdninových letovisek italského pobřeží není místem pro každého. Pokud je pro vás představa turistického centra obleženého rekreanty prahnoucími po slané vodě, žhavém slunci a letní zábavě spojena s peklem, zřejmě byste se Rimini měli obloukem vyhnout.
Na druhé straně ale v případě, že patříte mezi ty, kdo s cizími lidmi nemají problém a k načerpání sil nepotřebují potichu meditovat na těch nejopuštěnějších místech zeměkoule, pak je velice pravděpodobné, že si vás Rimini brzo získá. Poctivé pláže a pulzující noční kluby, spolu se zázemím města jako stvořeného pro to, co si spojujeme s dovolenou v Itálii. Tak vypadá Rimini, a zároveň důvody, proč se vypravit právě sem.
V současnosti lze Rimini co do zájmu o jeho pobřeží považovat za nejvýznamnější rekreační letovisko na pobřeží Jaderského moře. Ze všech vesniček a měst této oblasti je nejlépe vybavené jak pokud jde o plážové nezbytnosti, tak bary a restaurace vycházející z místní tradiční kuchyně nebo mezinárodního standartu.
Mnoho zahraničních turistů sem láká také skutečnost, že Rimini je velice oblíbené zejména mezi rodilými Italy, kteří na jeho plážích i v ulicích města stále převažují. Návštěvník z cizí země se tak pořád cítí jako v Itálii, a ne jako v umělé osady určené k tahání peněz z jeho peněženky pod rouškou „upřímných“ úsměvů a zdánlivého plnění všech jeho přání.
Přestože zdejší historická část města města – „centro storico“ – nepatří k těm rozlohou nejrozsáhlejším, stále je dostatečným důvodem k opuštění pláže přinejmenším na jedno odpoledne. Tento stav je přitom výsledkem smutné události, k níž zde došlo v průběhu 2. světové války. Tehdy zde totiž spojenecké letectvo svrhlo na 400 bomb, které značně poškodily právě nejstarší městskou čtvrť. Bombardování naštěstí pro Rimini neznamenalo naprostou katastrofu – nebylo zničeno vše, a velkou část poškozených budov se naštěstí později podařilo obnovit.
Historické centrum je v současnosti dostatečně zahuštěné bary a restauracemi, které zároveň příliš nepoznamenaly jeho původní charakter. Jídlo a pití v romantickém prostředí nicméně v žádném případě nepředstavují jeho jediné lákadlo. Historie osídlení v oblastí dnešního Rimini se totiž datuje až do období prvního století před Kristem, kdy zde vznikla první osada.
Jednou z nejvýraznějších památek města je potom Augustův oblouk z roku 27 př. Kr. Dnes jde o samostatně stojící bránu, která ale ve své době byla hrdou součástí městských hradeb. Na jejím vrcholu stála císařova socha, stejně jako vyobrazení čtyř božstev. Augustův oblouk je dobře viditelný z různých a často poměrně vzdálených míst. Jde o místo které by neměl nechat bez povšimnutí žádný návštěvník města. Vysoko jej cení jak historici umění, tak i teoretici architektury.
Další významné budovy lze najít v historickém centru Rimini, přesněji na jeho hlavním náměstí Piazza Cavour. Patří sem zejména majestátní Palazzo della Podesta a Palazo Arengo, stejně jako prostor v minulosti velice důležitého Rybího trhu spolu fontánou Fontana della Pigna. Mimo vlastní staré město zaujme i římský Tiberiův most, jedno z nejfotografovanějších míst v Rimini, s nímž se často lze setkat v obrazových průvodcích. Rádi bychom zde také zvídavější návštěvníky odkázali na zdejší muzeum Museo Civico, kde se lze seznámit s mnoha exponáty mapujícími umění 14. století pocházející z této oblasti.
Běžnou součástí pobytu ve městě jsou také jednodenní výlety do nepříliš vzdálených a z hlediska památek přece jen slavnějších měst – Florence, Benátek nebo Bologny. Z Rimini je to také například do San Marina pouhých 25 kilometrů.
Zdroj foto: Pixabay