MěstavEvropě.cz

Milán

druhé největší město Itálie

Milán (nebo také Miláno) představuje druhé největší italské město. Najdete ho v oblasti Lomabardie. Rozkládá se na ploše 182 km2 a má kolem 1 290 000 obyvatel, s aglomerací jsou to až čtyři miliony.

V tomto městě sídlí mnoho velkých firem a pravidelně se zde pořádají veletrhy FieraMilan. Milán je také významným dopravním uzlem. Sídlí tu 12 vysokých škol a obecně jde o velmi rozvinuté a bohaté město. Významná je burza Mibtel, která představuje ekonomickou tepnu Itálie.

Kam se v Miláně podívat?

Budete-li v Miláně, jistě by byla škoda neobejít si alespoň ty nejvýznamnější památky. A které to jsou? Pojďme si některé z nich přiblížit.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Itálie (Bibione, Rimini) nebo exotiku jménem Seychely.

Milánský Dóm

Milánský Dóm představuje velmi významnou budovu. Jde o nejrozsáhlejší gotickou stavbu v celé Itálii. Tento velechrám je celý z bílého mramoru, což z něj dělá jednu z nejnákladnějších staveb na světě. Výstavba Milánského Dómu trvala více než 500 let. Základy byly položené už v roce 1386.

Dóm má půdorys kříže a interiér je rozdělený do pěti chrámových lodí. Rozměry chrámu jsou 146 x 57 metrů a dovnitř by se vešlo 40 000 lidí. Najdete tu také celou řadu soch. Sochám dominuje pozlacená socha Panny Marie, která se vyjímá na vrcholu nejvyšší věže dómu.

Divadlo La Scala

Divadlo La Scala je světově proslulý operní dům, který byl otevřený roku 1778. Budova byla navržená neoklasicistním architektem Piermarinim. Dříve na tomto místě stál kostel Santa Maria della Scala a později divadlo Ducale, které vyhořelo roku 1776.

První operou, která se zde hrála, byla L'Europa riconosciuta. Tato stavba byla roku 1943 poškozená při náletech. Znovu funguje od roku 1946. Poslední rekonstrukce divadla proběhla v letech 2001 - 2004. Šlo o novou přístavbu, která je řešena poměrně netradičně a kvůli tomu má také celou řadu kritiků.

Galerie Viktora Emanuela II.

Tato stavba je obchodním centrem. Navrhl ji Giuseppe Mengoni a postavená byla roku 1877. Stavba trvala 12 let. Původně byla budova považována za politický a národní památník. Půdorys je ve tvaru latinského kříže. Vstup z náměstí je vystavěn ve stylu vysokých antických římských triumfálních oblouků. Budova je zastřešená kostrou z ocelových nosníků, která je zasklená. Jde o první pasáž, u které byla zastřešena celá ulice. Stala se tak vzorem pro další evropské pasáže.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Černá Hora nebo exotiku jménem Mauritius.

Chrám sv. Ambrože

Jde o velmi významnou památku, která je navržená v románsko-lombardském stylu. Prohlédněte si jeho interiér, ale zajímavá je také krypta sv. Ambrože. Vedle kostela je zvonice a věž. I sem zavítejte.

Zámek Sforzesco

I tento zámek rozhodně stojí za vaší pozornost. Na jeho výzdobě se dokonce podílel slavný malíř Leonardo da Vinci. Kromě průzkumu zámku si můžete prohlédnout i zdejší pokladnici, obrazárnu či muzeum.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Milán (poznávací zájezdy, eurovíkendy, průvodce)
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu