Barcelona

Podle mnoha turistických průvodců je Barcelona daleko nejkrásnějším městem Španělska. Slunné počasí, vody středozemního moře obtékající její pobřežní části, mnoho architektonicky pozoruhodných míst staveb s intenzivním kulturním životem, jakož i spoustou galerií a muzeí z Barcelony společně dělají ideální cíl letní výpravy do Španěl.

Barcelona, město s jeden a půl milionem obyvatel ležící v severovýchodní části španělského pobřeží Středozemního, a po Madridu je druhým největším městem Španělska. Je hlavním městem Katalánska, a zároveň správním centrem jedné z jeho čtyř provincií – pětimilionové Provincie Barcelona. Město je důležitým průmyslovým uzlem země, významným centrem španělského vysokého školství, ale třeba i sídlem arcibiskupa.

Od roku 1992, kdy se zde konaly letní olympijské hry, jejichž oficiální hymnu „Barcelona“ v podání Freddie Mercuryho a Montserrat Caballé ve své době se slzou v oku zpíval celý svět, se město stalo ještě o něco vyhledávanějším. Postupně se tak věhlas jeho největších klenotů, naprosto originálních staveb katalánského rodáka Antoni Gaudího mísící secesi, modernismus a orientální přesahy, rozšířil po celé zeměkouli, a dnes je tak zná i ten největší kulturní barbar.

Přijedete-li-li se do Barcelony, a rádi byste zde co nejdříve dostali pod kůži specifickou atmosféru Gaudího města, vypravte se nejdříve na pěší bulvár Las Ramblas. Právě potulka po Las Ramblas je jednou z klasických náplní trávení volného odpoledne v Barceloně, a pro cizince jde proto o ideální příležitost, jak se s městem bezbolestně a rychle sžít.

Vedle hustých zástupů korzujících obyvatel Barcelony zde návštěvníka zaujme určitě i některá z kaváren s venkovním posezením nebo restaurací, stejně jako některý z mnoha stánků a kiosků, které i přes jejich velké množství mají velice daleko k pouťovému dryáčnictví českých kolotočářů. Co se však v těchto místech blíží naším poměrům, a českému turistovi množná připomene jeho vzdálenou domovinu, je zdejší vysoká koncentrace kapsářů. Nenechte se proto uvolněnou atmosférou Las Ramblas unést příliš.

Nedaleko bulváru Las Ramblas potom leží známé náměstí Placa Real, a konečně také Parc Güell – Güellův park – jeden ze skvostů vzniklých v ateliéru geniálního Antonia Gaudího. Park leží v kopci a je volně přístupný. Jeho zeleň v sobě ukrývá mnoho drobných pohádkových domků, zdobných chodníků, různých podloubí a kolonád. Centrem Parc Güell potom jsou schody vedoucí od hlavní brány praku, na nichž zaujme oblíbený objekt fotografií zachycujících podobu Gaudího Barcelony – ještěr plivající vodu.

Podobně silný zážitek jaký poskytuje návštěva Las Ramblas a Parc Güell slibuje průchod úzkými a nepravidelně vinutými uličkami Barri Gotic. Jde o středověkou čtvrt´gotického rázu, která v minulosti představovala jedno z důležitých útočišť barcelonské umělecké bohémy. Jedním z jejích nejslavnějších míst a živoucí legendou se bezpochyby stala krčma Els Quatre Gats, kde s oblibou jako štamgast popíjel Pablo Picasso. Podnik prošel rekonstrukcí a je stále otevřen.

Jinou turisticky atraktivní částí Barcelony je nepochybně i Islámská čtvrt- El Raval. K ní se lze dostat dáte-li se na západ od Las Rambla. Nejde o žádné vycizelované dějiště opiček pro turisty, kteří by si zde měli výměnou za nákup suvenýrů a svačin v některém z mnoha místních bufetů sáhnout muslimy a jejich životní prostor. Naopak. Čtvrt´žije autentickým životem, který si občas v pozdních nočních hodinách před cizinci nebere servítky, a někdy se zde proto po setmění procházky osamoceným turistkám v bikinách příliš nedoporučují.

Na závěr bychom rádi ještě zmínili nejslavnější Gaudího stavbu ve městě. Jde o chrám nesoucí jméno Sagrada Familia, na jehož stavbu Mistr osobně dohlížel v letech 1883 až 1926, kdy tuto jeho práci ukončila architektova smrt. Sagrada Familia se stala jakýmsi neoficiálním symbolem města a zároveň jeho nepřehlédnutelnou dominantou. Není přitom na překážku, že chrám s osmi vysokými věžemi dodnes nebyl dokončen. Jednou snad bude: práce totiž stále probíhají, ale vzhledem k tomu, že je stavba závislá pouze na obdržených darech, dodnes není jasné kdy.

Zdroj foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také