Tallinn

Tallinn je hlavním městem Estonska a zároveň místem, které spolu s kolapsem impéria Sovětského svazu prošlo velice rychlým vývojem od nedůležitého lokálního centra jedné vazalské země, až k sebevědomému největšímu městu mladé země. Kvůli často nezáviděníhodné minulosti Estonska by mohlo být snadné si Tallinn představovat v šedivých barvách normalizačních kanceláří a výrobních provozů, jimiž se i naše země pyšnila přinejmenším v průběhu sedmdesátých let.

Zároveň by to ale bylo velkou chybou! Tallinn se totiž může pochlubit cenným souborem budov historického jádra města, pro něž rozhodnutí navštívit toto estonské velkoměsto nemusí mít hned nádech romantické výstřednosti, ale jednoduše dobré orientace v kulturním dědictví Evropy.

Tallinn se rozkládá při jižním pobřeží Finského zálivu, a to pouhých sedmdesát kilometrů od finských Helsinek! Město dnes obývá téměř čtyři a půl milionu obyvatel, z nichž celou čtvrtinu tvoří lidé s občanstvím některé ze zemí mimo EU. Dobře se zde domluvíte jak rusky nebo anglicky, tak i finsky.

Jak jsme si naznačili, za srdce Talinu lze považovat jeho historickou část, jíž město vděčí za svůj zápis na listinu světového kulturního dědictví UNESCO z roku 1997. Díky ní se město těší pověsti vyhlášeného turistického centra země. Vidět nicméně za Tallinnem pouze úzké uličky lemované gotickými nebo barokními domy pochopitelně už dnes také není možné. Vedle starého jádra města rozloženého na kopci Toompea a při jeho úpatí je dnešní tvář Tallinnu formována také čtvrtěmi, v nichž jak houby po dešti rostou vysoké administrativní budovy ze skla a oceli, které město oblažují odérem byznysu a modernity.

Takové stavby ukazují podobu Tallinnu pro jednadvacáté století, v níž máme co činit s ambiciózním centrem služeb, a to zejména v oblasti IT, jež je pro Estonsko velkým příslibem (Podle dostupných údajů jsou Estonci zemí, jejíž obyvatelé tráví na internetu nejvíce času). Známým úspěchem tohoto elektronického boomu, jímž Tallinn v nedávné minulosti prošel, je například služba Skype. New Yorské Timesy tak dokonce překřtily město na „Sillicon Valley Baltického moře“.

My se ale nyní ještě v krátkosti vrátíme k onomu Starému městu, které i přes rychlý hospodářský rozmach města dodnes zůstává v očích návštěvníků Tallinnu jeho největším lákadlem. Barvitý charakter této části je přitom z velké části výsledkem neklidné historie země, která se často psala právě v ulicích města. Ty totiž byly dějištěm mnoha nenadálých přepadení cizími vojsky, invazí a okupací, díky nímž si Staré město mohlo tak dlouho udržet svůj středověký šarm.

Velkou část historického centra tak například původně postavili Dánové, kteří Tallinn drželi v rukou v průběhu 13. a 14. století. V těchto desetiletích byly mnohé ulice města poprvé vydlážděny, bylo vybudováno jeho první opevnění, a především údajně Tallinn získal své jméno, které v překladu znamená právě Dánské město (Taani Linn).

Pohled na středověký Tallinn byl údajně fascinující – kromě mohutných hradeb a silných bran šlo ve městě napočítat celkem 66 větších věží. Z nich se našich dob bohužel dočkalo pouhých devatenáct. Některé z nich byly postupně přeměněny na exkluzivní restaurace, jiné slouží za kanceláře vysoko postavených manažerů. Na tři vůbec nejstarší věže ve městě nicméně čekal ještě trochu jiný osud – v letních měsících jsou Sauna, Nunna a Kuldjala přístupné veřejnosti.

Zdroj foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *