MěstavEvropě.cz

Drážďany

druhé největší město Saska

Drážďany jsou druhým největší městem Saska. Rozkládají se na ploše 328,3 km2 a mají přes 500 000 obyvatel. Najdete je v polabské nížině, a proto tu je i poměrně hodně zeleně. Jde o moderní a progresivní město.

Co v Drážďanech navštívit?

Drážďany nejsou sice městem, do kterého by proudily davy turistů, ale to neznamená, že nemají co nabídnout. Především je tu nádherná barokní architektura. Všechny zajímavé památky Drážďan najdete v centru města, takže se za nimi nemusíte ani nějak složitě přesouvat dopravními prostředky. Tyto památky bez problémů obejdete pěšky.

Pojďme si nyní přiblížit některé konkrétní památky tohoto města.

Zwinger

Zwinger představuje barokní palác s galerií výtvarného umění. Najdete ho v centru vedle Operního náměstí. Leží v místě původního městského opevnění. Právě tomuto území se říkalo Zwinger.

Jde o velmi významnou barokní stavbu. Původně vznikl Zwinger jako výstavní palác Augusta Velikého, což byl saský kurfiřt. Budova byla velmi poničená během bombardování roku 1945. Později byla však zrekonstruovaná.

Komplex je tvořený několik budovami a nádvořím. Ve středu tohoto nádvoří jsou gejzíry ze čtyř kašen.

Nejzajímavější částí Zwingeru je Galerie starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister). Najdete tu mnohá díla německých, francouzských, italských a holandských malířů zvučných jmen, např. Rembrandt, Tizian, Rubens...

Frauenkirche

Frauenkirche je luteránským kostelem a je jedním z hlavních symbolů Drážďan. Najdete ho na náměstí Neumarkt v jádru města. Stavba je nápadná svou zvonovitou střechou.

Základní kámen stavby byl položen roku 1726 v barokním stylu. I tato památka byla roku 1945 vybombardovaná. Později však byla stavba rekonstruovaná přesně dle původní stavby. Rekonstrukce byla dokončená teprve roku 2005.

Kromě prohlídky interiérů si zde můžete vyjet výtahem na vyhlídkovou terasu a vychutnat si pohled na Drážďany.

Hofkirche

Hofkirche představuje kostel, který byl vystavěný v první polovině 18. století jako soukromá bazilika pro krále. Budova je krásná zvenku, ale za prohlídku rozhodně stojí i její interiér. Především si prohlédněte zdejší varhany od Gottfrienda Sibermanna či obraz na Nanebevzetí od Raphaela Menguse. Zajímavá je i kazatelna od Balthasara Permosera. V tomto kostele je pohřbeno 49 saských králů.

Albertinum

Do Albertina zamiřte, pokud máte rádi výtvarné umění. Naleznete tu sbírky maleb z 19. a 20. století. Mezi obrazy tu jsou práce Maneta, Moneta, Degase a mnohých dalších umělců. Kromě toho tu najdete také sbírku královských klenotů, drahokamů a soch.

Samperoper (Samperova opera)

Jde o významnou operní scénu. Významná není jen pro Drážďany, ale pro celé Německo. Najdete ji v jádru starého města vedle Zwingeru. Je to novorenesanční stavba, která je vyhlášená svou akustikou a kvalitním repertoárem. O představení zde je vždy velký zájem. Kdybyste chtěli na některé zajít, musíte si koupit lístky ve velkém časovém předstihu.

Z dalších památek si ještě jmenujme obrovskou fresku Fürstenzug, Rezidenční zámek (Residenzschloss), Brühlova terasa (Brühlsche Terasse) atd.

••• Aktuální nabídka eurovíkendů •••

Last minute zájezdy© www.MěstavEvropě.cz (tipy na eurovíkendy, poznávací zájezdy a dovolené) • Drážďany (poznávací zájezdy, eurovíkendy, průvodce)
Chcete strávit krátkou dovolenou v Evropě? Zkuste právě eurovíkendy a víkendové zájezdy do měst Evropy. Fotografie © SXC.hu