Norimberk je jedním z nemnoha příkladů toho, že i staré může organicky srůst s novým – historické jádro nemusí trpět rozvojem moderního města, stejně jako ambice současné architektury naopak nemusí být vždy tlumeny obavami o zachování kulturního dědictví. V našem případě tak město svým návštěvníkům nabízí silně nevšední pohled v místech, kde jeho nová část přirozeně obtéká zdi Starého města (Altstadt) s jeho středověkou zástavbou a mnoha chodníky lemujícími břehy řeky Pegnitz.
Norimberk je po Mnichově druhým největším městem Bavorska, má přes půl milionu obyvatel, přičemž od tohoto centra oblasti je vzdálené zhruba sto kilometrů na Sever. Pověstné je zejména díky jeho již zmíněné historické části, ale i z poněkud prozaičtějších důvodů, než je jeho historická architektura. Těmi jsou zejména zázvorové (lebkuchen) stejně jako klasické pivo, delikátní ostře kořeněné norimberské klobásy, ale i zdejší významné vánoční trhy, díky kterým je půl města na nohou, aby pod záminkou nákupů dárků vystálo některou z front na gluhwin – norimberskou obdobu českého „svařáku“.
Během vánočních stánků se tak hlavní městský trh promění ve slavný Christkindlmarket, který kromě místních láká zejména obyvatele přilehlých měst a vesnic. Ti jej často berou i jako vítanou příležitost pro návštěvu některého ze tří nejznámějších norimberských kostelů, jimiž jsou St. Lorenze Kirche, Frauenkirche a St. Sebaldus Kirche.
Tato místa jsou z našeho pohledu také dobrým způsobem jak zahájit turistické kolečko v situaci, kdy jste v Norimberku úplně poprvé. Vzhledem k silné atmosféře norimberského Altstadtu a mnoha dalším jednotlivým pamětihodnostem, jejichž prohlídka samozřejmě zabere určitý čas, přitom nemusíte mít špatné svědomí pokud navštívíte jenom jeden z nich.
Dalším místem, které by při pobytu Norimberku nemělo uniknout zejména milovníkům (výtvarného) umění je Dům Albrechta Durera, v němž tento slavný umělec strávil více než dvacet let svého života.
Dobrou zprávou pro případně turisty je potom určitě také skutečnost, že Staré město je i přes svou relativně velkou rozlohu nejlépe přístupné pro pěší. Pokud dostatečně nedůvěřujete vlastní fyzické kondici a hodláte se tak během svých středověkých objevů spoléhat na slušnou síť norimberské hromadné dopravy, měli byste potom být připraveni na to, že poměrně často budete opouštět brány historického centra a opět do něj vstupovat jinudy. Lpíte-li proto na důkladném poznávání míst kam se vydáváte, určitě tuto variantu nedoporučujeme
Díky tomu si tak v současnosti může kterýkoliv návštěvník města prohlédnout například dominantu severní části jeho historického centra – budovy zdejšího hradu. Jeho součástí je mimo jiné vůbec nejstarší stavba města: pětistěnná věž zbudovaná kolem roku 1000 n.l., nebo například neklamný doklad efektivity a mistrovství středověkého stavitelství, jímž je Kaiserstallung, původně sloužící jako skladiště pšenice, které se stihlo vystavět během jediného roku 1495.
Zdroj foto: Pixabay