Budapešť

Budapešť, hlavní město Maďarska a jedno z nejkrásnějších měst světa, každý rok navštíví více než 20 milionů turistů. Mnoho z nich ji přirovnává k Praze, ale s dovětkem, že kromě toho, že je Budapešť větší, je i ke svým návštěvníkům přátelštější. K tomu samozřejmě přistupuje vlastní podoba města ležícího na Dunaji, kde oba jeho břehy překypují malebnými zákoutími, a který překračuje celkem devět mostů. Kromě Dunaje, který je dodnes možné brát za hlavní tepnu celé Budapešti, je neodmyslitelnou součástí Budapešti její okouzlující architektura z konce 19.století, která celé město prostupuje ve výrazu jeho veřejných budov, stejně jako vilek bývalých velkoprůmyslníků. Díky neobvykle silné atmosféře města, podpořené živým společenským a kulturním životem a kavárnami, se proto Budapešti někdy přezdívá „Paříž Východu“.

Dnešní Budapešť vznikla spojením tří dříve samostatných měst, přičemž každá z těchto jejích částí si uchovala svůj osobitý charakter až do současnosti. Na západním břehu Dunaje se rozprostírají ulice Budy a Obudy, na něž z protilehlé strany shlíží o mnoho větší Pešť. Buda a Obuda dnes už obvykle bývají označovány souhrnně pouze jako Buda, a ztělesňují právě onu představu o Budapešti, kvůli níž sem nejčastěji přijíždí turisté z okolních zemí. Láká jako nebývale zachovalý a stále živý „buržoazní“ distrikt s mnoha paláci a lázněmi, které městu vydobyly evropský věhlas (Budapešť se právě díky nim může honosit statutem největšího lázeňského města na světě). Pešť potom částečně leží ve stínu této své slavnější sousedky, a je vnímána spíše jako obchodní část města.

Spolu s postupným rozrůstáním města a zvyšováním jeho významu pro život země došlo i ke změně polohy městského centra – jeho pevným jádrem byla nejprve kopcovitá část Budy, tzv. Budínské vrchy, kterou po postupném prorůstání s Obudou na této pozici vystřídala rovinatá Pešť, v níž dnes najdete pulzující centrum maďarské metropole.

Co se nicméně od té doby nezměnilo, je nejslavnější budova města stojící přímo u břehu Dunaje, pro mnoho jejích obyvatel i přespolních ctitelů skutečný symbol Budapešti: Országház – Parlament. O této neogotické stavbě se mluví jako o jedné z největších vládních budov Evropy s takřka sedmi sty místností a délkou téměř dvě stě sedmdesát metrů.

Podle některých turistických průvodců zdejší Parlament v mnohém připomíná ten anglický, chybí mu jen věž jakou je v Londýně Big Ben. Prověřit tato tvrzení může návštěvník Budapešti nejlépe při pohledu z Hradního vrchu na němž stojí opevněný Královský palác. Právě odtud lze totiž Parlament nejlépe přehlédnout v celé jeho majestátnosti. Nemusíte mít obavy, že jeho budovu nepoznáte – jde totiž o zdaleka nejvýraznější stavbu po celé délce pravého pobřeží Dunaje.

Komplex Královského paláce a na něj navázaných chrámů je kromě sto let starého Parlamentu druhou významnou dominantou Budapešti. Kromě neutuchajícího zájmu turistů o tom svědčí i skutečnost, že celý soubor byl zapsán na Seznam světového kulturního bohatství UNESCO.

Spolu s Bazilikou sv. Štěpána, kterou najdeme na třídě Váci utca, jedné z historicky nejhodnotnějších ulic města, na níž lze názorně vidět přerod kterým zde prošla městská architektura na přelomu 19. a 20. století, jsou jednou z turisticky nejatraktivnějších částí Budapešti samozřejmě i zdejší lázně.

Ty těží z neobvykle velkého počtu termálních pramenů, které se na území města podařilo objevit – podle dostupných zdrojů jich zde lze napočítat přesně 123, přičemž jde o často velice odlišné druhy, díky čemuž se mohou každé lázně zaměřovat na trochu jiné obtíže a klientelu. Mezi nejznámější budapešťské lázně potom patří především Královské lázně, jež byly podobně jako lázně Rudas a Raitzen vystavěny v římském a částečně tureckém slohu. Dalším důležitým centrem lázeňství v Budapešti jsou také neoklasicistní lázně Széchenyi, v současnosti jeden z největších komplexů svého druhu v Evropě. Széchenyi navíc byly otevřeny jako vůbec první lázně v Pešti.

Zdroj foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *